Знайомство з хижими рослинами

Знайомство з хижими рослинами

Хижі рослини, можуть зустрічатися під назвою комахоїдні рослини. Це неспроста, так як група рослин славиться своєю можливістю харчуватися комахами або дрібними тваринами.

Це можна вважати одним з чудес природи. Такі види рослин можна зустріти від Арктики до гарячих тропіків, а так само від моря до Альпійських гір. Існує топ відомих хижих рослин, зараз ми з ними познайомимося.

Очолює список венерина мухоловка, а також її ще називають діонея (Dionaea muscipula)

Венерина мухоловка одна з найпопулярніших і поширених рослин хижаків. Її прийом їжі складається з комах, або дрібних павуків. Діонея має невелике стебло під землею, з якого проростають близько 10 або більше листочків, на кінцях яких утворюються пастки. Сама пастка венериної мухоловки складається з двох частин, які закриваються при попаданні жертви всередину. Усередині пастка діонеї має червоне забарвлення. Для приманки жертви рослина використовує липкий сік. На її краях розташовані невеликі голочки, щоб комаха не могла вибратися. Червоне забарвлення і рідина, яка є нектаром, і служить приманкою для мошок, комарів, мух та іншої дрібної живності. Коли комаха потрапляє в пастку хижої рослини, жертва одночасно зачіпає маленькі волоски - сенсори, які передають імпульс і листові частки моментально закриваються. Відкриються вони після трьохденного перетравлення жертви. Одна пастка може спрацьовувати близько 6 -7 раз, після чого вона чорніє і відмирає, на її місці виростає нова.

Але не все так просто, рослина венерина мухоловка, істота не дурна. У випадках потрапляння в пастку крапель дощу або якоїсь смітинки пастка хижої рослини може не спрацювати або закритися на один день. Секрет в тому, що розетка мухоловки закривається в разі кількох послідовних зачіпань цих сенсорних волосків.

Венерина мухоловка Діонея

Друге в топі місце займає непентес

Таку назву хиже рослина отримала від трави забуття з давньогрецьких міфів - непенфа. У народі цю рослину ще називають «мавпяча чашечка», так як було відмічено, що мавпочки часто п'ють воду з глечиків непентеса.
Рослина, що їсть мух, росте в основному в тропічних зонах. Ця хижа рослина так само має пастки, але іншого виду. У своєму нинішньому вигляді непентес це кустарна або ліановідна рослина. Стебла його досить міцні і тверді. Непентеси мають пружні, міцні листя, середину яких розділяє жилка. Ближче до краю листочка черешок переходить в глечик, який і служить для лову комах. У самій пастці, на дні, міститься сік хижої рослини, а зверху на чашечках утворюється чиста вода. Саме цей сік допомагає перетравлювати свою їжу. Різні види непентесів мають особливі забарвлення, форми і види кувшинчиків. Ці комахоїдні рослини добре приживаються в домашніх умовах. Найпопулярніші види непентесів для домашнього вирощування це непентес алата (Nepenthes alata), непентес хукеріна (Nepenthes hookeriana), непентес блуд мері (Nepenthes bloody mary).

непентес nepenthes

Наш список продовжує рослина сарраценія (Sarracenia).

Місцезнаходження Сарраценії в основному це в Північній Америці. Сарраценія є одним з найбільших комахоїдних рослин, в довжину ця хиже рослина може досягати до 1 метра. Механізм лову комах досить простий. Сарраценія це трубчаста рослина, всередині трубок знаходиться спеціальний сік, в якому тонуть комахи і пізніше перетравлюються. Зверху трубку покриває своєрідна шапочка, вона досить яскравого кольору, щоб привертати увагу різної дрібної живності, крім того вона захищає трубочки від попадання дощової води всередину. Навколо отвору трубки хижої рослини виділяється нектар, який заманює мошок і комах своїм ароматом. До родини сарраценієвих відноситься дарлінгтонія, геліамфора, і сама сарраценія. Сарраценія в домашніх умовах пристосовується добре. При правильному догляді за хижою рослиною можна спостерігати за її полюванням на комах, а так само радувати себе і своїх близьких такою екзотикою на підвіконні.

Саррацения Sarracenia

Цікавим екземпляром комахоїдних рослин є росичка (Drosera).

Росичка це найпоширеніша комахоїдна рослина, її види можна зустріти на всіх континентах крім Антарктиди. Найпопулярніші види росянок це росичка комбінату (Drosera binata), росичка капская (Drosera capensis), росичка круглолиста (Round-leaved sundew), росичка аліса (Drosera alicia). Кожна росичка відрізняється своєю красою, видом і розміром пасток, а так же кольором. Для росички характерні подовжені, не сильно широкі листочки. Особливість їх у тому, що вони покриті великою кількістю маленьких волосків покритих крапельками клейкої рідини, яка і заманює в пастку комаха. Коли жертва потрапляє в пастку хижого рослини, листок поступово згортається, тим самим стискаючи жертву і не залишаючи можливості їй вирватися. Далі залози рослини хижака починають виділяти спеціальні ферменти, які допомагають переварити комаха. Такий бенкет може тривати до 3 днів. Корисні речовини, які хижі рослини отримали з комах, служать добривом для них.

Росянка капська

Наступним в списку у нас йде така хиже рослина як жирянка (Pinguicula).

Жирянка звичайна, дуже оманлива зовні. Це комахоїдна рослина на вигляд красива, ніжна, а коли цвіте, її бутончики нагадують фіалку. Але не будемо забувати про її особливості. Жирянка має яскраво-зелені, круглі листки. Вони збираються в невелику прикореневу розетку. Одні листки жирянки зверху покриті спеціальними залозами, які виділяють спеціальний секрет, що допомагає розправитися з комахами. Багато квітникарів жартома жирянку називають живою стрічкою-липучкою.

Жирянка Pinguicula

І закриває наш список комахоїдна рослина цефалотус мешочковий (Cephalotus follicularis)

Цефалотус - це хижа рослина, яка живиться комахами, що потрапляють в пастку рослини. Пастки цефалотуса нагадують маленькі глечики. Розміри комахоїдної рослини не великі, від 3 до 8 см. Своїми глечиками цефалотус схожий на непентес, тільки менше за розмірами. Мішечки ростуть перпендикулярно стеблу і мають розмір близько 3 см. Побудова самого глечика досить розумна. Уздовж нього йдуть три жилисті смужки, покриті короткою щетинкою. На краю глечика виступає рельєфний обідок з кришечкою. Усередині урни знаходяться маленькі волоски, що не дають можливість комахою вилізти з пастки хижої рослини. Усередині пастки знаходиться спеціальна рідина, яка допомагає переварити жертву. Цефалотус популярна домашня хижа рослина, особливо в Європі. Догляд за рослиною хижаком дуже простий і не завдає клопоту своїм власникам.

Цефалотус

Хижі рослини дуже захоплюючий вид, а найголовніше, вони можуть спокійно рости у Вас на підвіконні. Хижі рослини добре прижилися в наших домашніх квартирах, при правильному догляді за рослинами-хижаками, вони будуть Вас радувати дуже довгий період, так як вони відносяться до багатолітніх рослин.

А також зараз ми розвіємо Вам кілька міфів про хижі рослини:

Хижі рослини не несуть ніякої шкоди ні людям, ні тваринам. Навіть якщо Ваш домашній улюбленець не втримався і вирішив спробувати на смак нового жителя, то нічого не станеться, тільки злегка може постраждати зовнішній вигляд рослини, але через деякий час листочок відросте новий, так що нічого страшного.

Багато в інтернеті пишуть про те, що хижі рослини мають неприємний запах або пахнуть гниллю через те, що харчуються комахами. І зі 100% упевненістю ми можемо заявити, що рослина не має ніякого запаху, абсолютно. Хижаки приваблюють комах своїм забарвленням і солодким нектаром, але ніяк не запахом.

Хижі рослини, це не липка стрічка проти комах, а тим більше не метод боротьби з тарганами, мошками і іншою живністю. Спіймати кілька комах? Так. Але не влаштовувати тотальне винищення.

Черговий міф - комахоїдні рослини можуть вкусити за палець. Хижі рослини - вони звичайно хижі, але не монстри. Сил і фізичних можливостей у них не вистачить вкусити Вас, а тим більше завдати якісь каліцтва. Ці рослини небезпечні тільки для комах.

Рослин хижаків можна годувати м'ясом. Багато хто помилково думають, що хижі рослини можна годувати шматочками ковбаси, сосисками та іншими делікатесами. Але цього робити не варто, хижакові така їжа може завдати шкоди. Відновлюватися від такого бенкету рослина може довго, поплатившись в результаті пастками, а то й життям. Годувати рослину можна тільки комахами.

Хижі рослини не балувані і не вибагливі, як може здатися на перший погляд. Вони, як і всі, люблять турботу і догляд. Якщо дотримуватися всіх правил по догляду, то утримувати «хижака» в своєму будинку можна без проблем. Хижі рослини купити в Україні Ви можете у нас на сайті. Ми пропонуємо великий вибір комахоїдних рослин, а так само з радістю проконсультуємо Вас і розповімо про всі тонкощі цих рослин.

1Коментарі

  • Avatar
    Юлия
    июн 1, 2017

    Спасибо! Данная статья помогла мне подготовиться к докладу :)

Залишити коментар

Всі поля обов'язкові для заповнення

Ім'я:
E-mail: (Не публікується)
Коментар:
Введіть код